Boeing’de kriz bitmiyor: Bir uçak acil iniş yaptı

Son dönemde bir uçağın kapısının havada kopması ve art arda yaşanan sorunlar nedeniyle gündemden düşmeyen Boeing uçaklarında yine panik yaşandı.

ABD’de Alaska Havayolları uçuşunda Boeing MAX 737 model bir yolcu uçağının kapısının düşmesi sonrası dev şirketin üretim süreçleriyle ilgili endişeler büyümüştü. Uçaklarda “gevşek civata” sorunun tespit edilmesi endişeleri daha da artırmıştı.

ABD’de aynı tipteki 171 uçağın uçuşları durdurulmuş, THY de filosunda bulunan aynı tipteki beş uçağın uçuşlarını askıya almıştı.

Son olarak ABD Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) 737 MAX uçaklarının üretim sürecine yönelik başlattığı incelemede 89 testten 33’ü başarısız olmuştu.

ART ARDA ACİL İNİŞ

Boeing uçaklarında yaşanan sorunlara bir yenisi daha eklendi. American Airlines’ın Boeing 777 tipi yolcu uçağı “mekanik arıza” üzerine dün gece Los Angeles’a acil iniş yaptı. 249 taşıyan uçaktaki yolcular ve mürettebatın hızla tahliye edildiği belirtildi.

ABD basını, Dallas’tan kalkan uçağın tekerleklerinden birinde sorun olduğunu aktardı. Olayda yaralanan olmadığı belirtildi.

Geçen hafta San Francisco’dan kalkan Unites Airlines’ın Boeing 777 uçağında da tekerleğinin kopması sonucu büyük panik yaşanmıştı.

Bir başka uçak da hidrolik sistemindeki sorun nedeniyle acil iniş yapmak zorunda kalmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x